Bejelentkezés

A bejelentkezés facebook vagy gmail felhasználói adatokkal is lehetséges.



Facebook

Keresés

Szavazás

A Táskaszentelést nagyon pozitív élményként élték meg a részt vevő gyerekek és szülök. Kérdésünk ezzel kapcsolatos: Ön szerint szükség van-e több olyan egyházi rendezvényre, amely a fiatalabb korosztályt mozgatja meg?

Nagyon szép szertartás volt, sok ilyen kell az elkövetkező időben - 91.3%
Nem hiszem, hogy ezzel kellene foglalkozni, aki akar járjon templomba vagy hittanra - 5%
Erre nincs szükség - 3.8%

Összes szavazat: 80
A szavazás befejeződött: 2014. okt. 09.

Galéria

Banner
FacebookGoogle bookmarkIWIWJP-Bookmark

A KIS ÚJSÁG olvasói már megszokhatták, hogy Matuszka Antal, településünk polgármestere e lap hasábjain időről időre tájékoztatást ad a községfejlesztési célkitűzések teljesüléséről. Most polgármesterünk azt ajánlotta, tegyünk egy képzeletbeli sétát a közeljövő fejlesztéseinek helyszínén, ahol ugyan munka még nem folyik, de beszélhetünk arról, hol tartanak az előkészületek.

Amikor e rendhagyó interjúra indultam a községházára, és az augusztus végi délutáni forróságban kiléptem a Dózsa György utcára – ahol egymást érték a sebességkorlátozást be nem tartó, jócskán poroló, egymás előzésétől sem visszariadó gépjárművek –, már eldöntöttem, első kérdésem a fő utca rehabilitációjáról fog szólni, ami szorosan összefügg a szennyvízcsatorna megépítésével.

Polgármester úr az irodájában éppen egy dossziéhalmaz mögött, tervrajzok fölé hajolva hosszú számsorokat írt. Amíg kis diktafonom beállításával bíbelődtem, rálestem egyik iratköteg címkéjére, amin ez a felirat volt olvasható: „Mórahalom és Zákányszék települések szennyvízelvezetése és tisztítása projekt” Így az első kérdésem nem is lehetett más, mint a következő:


Polgármester Úr! Hogyan halad a község szennyvízelvezetési projektjének megvalósítása, kiválasztották-e már a kivitelezőt, mikorra várható az „első kapavágás”?   

A támogatási szerződést pár napja írtuk alá, a következő lépés a közbeszerzési eljárás lebonyolítása, ami egy hosszabb eljárás lesz. Valószínű beleszaladunk a télbe, ekkor már sem árkot ásni, sem betonozni nem érdemes, így az idén érdemi munkákat nem fogunk látni.

A legfontosabb feladat most a megfelelő kivitelező kiválasztása, és a kivitelezési szerződés megkötése. A fővállalkozó kiválasztása után jó lenne azt is elérni, hogy valamilyen mértékben helyi alvállalkozó is be tudjon kapcsolódni, elsősorban gépi munkákkal.

 

Mikorra kell elkészülnie a beruházásnak?

Egy biztos: a 2013-as év közepétől már próbaüzemet kell tartani, majd 2013. december 31-ével üzembe kell helyezni a létesítményt. Gyakorlatilag bő egy év alatt kell megcsinálni egy három részből álló beruházást, ami Zákányszéken teljes csatornarendszer kiépítéséből, és egy több mint 10 km hosszú nyomóvezeték kiépítéséből áll, amelyen keresztül a mórahalmi szennyvíztisztítóba jut a Zákányszéken keletkező szennyvíz. A nyomvonal a külterületi földutak tengelyvonalában halad, az utak mind önkormányzati tulajdonban vannak. Adódhat majd olyan probléma, hogy a valóságban az út nem ott van, ahol a térkép mutatja, mindezek a kivitelezés során fognak kiderülni. Ezen problémák elhárítására van pénzügyi keret a projektben.

Bővíteni kell a mórahalmi szennyvíztisztítót, és ott minimális csatornarendszer rekonstrukciót is végre kell hajtani. Folyamatos, és nagyon sok egyeztetésre van szükség. 

Mibe fog kerülni ez a hatalmas munka?

Közel 2,5 milliárd forintos ez a beruházás, ami Áfá-san értendő, és ebből mintegy 1 milliárd forint érinti Zákányszéket. Ez az összeg nemcsak az építési munkák költségének fedezete, hanem tartalmazza –többek között – a műszaki ellenőrök és egyéb olyan szakemberek költségeit, akik szinte naponta a helyszínen ellenőrzik a beruházást.

 

Komoly összeget emészt fel ez a projekt, még akkor is, ha 85 %-át úniós támogatást élvez. Mi a helyzet az önerő terén, az önkormányzat miből teremti elő a szükséges összeget?

A megfelelő kivitelező kiválasztása mellett a pénzügyi helyzet stabilizálása a legfőbb feladat.

A beruházási költség 15 %-os önereje Zákányszék község tekintetében 195 millió Ft, ami két részből tevődik össze: lakossági és önkormányzati önerőből. A lakossági önerő készpénzes befizetésekből, részletfizetésekből, valamint lakástakarékpénztári (Fundamenta) megoldásokból áll össze. Ez mindösszesen 120 millió Ft-ot jelent.

Az önkormányzati rész 75 millió forint, amit hitelből tudunk finanszírozni. Pályázatot nyújtunk be a Belügyminisztérium önerő alaphoz, ahonnan a hitel 50 %-át támogatásként megkaphatjuk. Így majd csak 37,5 millió forint lesz, ami az önkormányzat költségvetését terheli. Ezt a hitelt a szennyvízcsatorna üzemeltetéséből, bérleti díjakból fogunk majd finanszírozni.

A pénzügyi háttér megteremtése abban a stádiumban van, hogy az önerőhöz szükséges banki szerződéseket kell megkötni. Ez szintén csak közbeszerzés útján mehet. A második körben tárgyaltuk már a közbeszerzést, egy héten belül pont kerül az ügy végére és megkötjük a szerződéseket, mind az önkormányzat, mind a víziközműtársulás részéről.

 

Milyen a lakosság fizetési hajlandósága?

A lakosság részéről a bizonytalanság eltűnni látszik, hiszen egyre elérhetőbb közelségbe kerül a szennyvízcsatorna. Sokan – igaz, a jegyzői felszólításnak köszöntetően – befizették az önerőt, illetve sokan nyilatkoztak úgy, amint meglátják, hogy a munkálatok megkezdődnek, befizetik a hozzájárulást. Kevés azoknak a száma, akik egyáltalán nem reagáltak a felhívásra. Ha most valahova nem építik ki a csatlakozási pontot, később – 10-15 éven belül – erre nem lesz lehetőség, vagy lényegesen magasabb költségen, mint a mostani hozzájárulás.

Hogyan szerez tudomást a lakosság arról, mi a teendője?

Amikor a kivitelezőt már ismerjük, és rendelkezünk egy kivitelezési ütemtervvel, tudjuk a lakosságot tájékoztatni, hogy egy-egy utcában mikor, mi várható, hozzávetőleges pár hetes különbségekkel. Szervezünk majd falugyűlést is, és ha szükséges, utcánkénti megbeszéléseket is tartunk. Az utcafelelősök, akik eddig is közreműködtek a lakók és a viziközműtársulás közötti kapcsolattartásban, a kivitelezés során is igénybe vehetők.

Van-e terv valamelyik fiókban, vagy a polgármester fejében arra, hogyan állítják helyre az utcákat, ha már befejeződött a csatornaépítés?

A helyreállítást is tartalmazza a beruházás költsége, a fásítás, parkosítás némi ráhatással kezelhető lesz. Elképzelések vannak, hogyan lehetne egy egységes településképet kialakítani, ránk jellemző utcanév táblával, szemétgyűjtő edényekkel, ránk jellemző és nem táj idegen növényzettel, fával. Szerencsés lenne, ha erre a még hiányzó tervet – egy általános kertészeti, parkosítási tervet az egész község területére – időben el tudnánk készíteni. Nekem személy szerint nagyon a szívemhez nőttek azok a gömbakácok,amik a annak idején a Dózsa György utcán voltak, nagyon szép, hosszú ideig megmaradó növények, és a környezetbe is jól illeszkednek.

Akkor hát a kezdés?

Jövő év tavaszán.

 

Képzeletbeli sétánk során álljunk meg a főtér sarkán, a volt tanácsháza előtt. Kérdezem Polgármester Úrtól, mikor kezdődik a szociális szolgáltató központ építése?

A szociális szolgáltató központ régóta húzódó beruházás, nagyon sok akadály gördült a megépítése elé, a képviselő-testület is gondolkodott azon, vajon ezt a beruházást megvalósítsa-e, vagy pedig engedje ezt a megnyert 100 millió forintot az államkasszában maradni, ami nem igazán vetne jó fényt az önkormányzatra.

Ez egy közel 100 millió forintos projekt, ami része a településközpont rekonstrukciójának is. Megújul a régi polgármesteri hivatal, a volt jegyzői lakás, gyakorlatilag teljesen új épület készül, több mint 600 m2 nagyságban. A Dózsa György utcára néző homlokzaton lesz a főbejárat. Az udvarban és a központi tér felőli oldalon parkolókat alakítunk ki.

A beruházás egy 100 adagos konyháról, és hozzá kapcsolódó klubszobákról, étteremről szól, ahol szociális étkeztetés és nappali ellátás lesz. Az épületegyüttesben kap majd helyet a kistérségi szociális intézmények társulásának és a helyi intézménynek az adminisztrációs vezetése.

 

Kiválasztották már a kivitelezőt?

A közbeszerzési eljárás van folyamatban, 3 cég pályázott, mindhárom alkalmas arra, hogy ezt a munkát megkapja. Pillanatnyilag még mindig 10 millió forinttal több a legkedvezőbb ajánlat, mint a rendelkezésre álló támogatási összeg. A közeljövő napokban szerződést kell kötni, mert a határidő nagyon szorít bennünket. Jövő év márciusban műszaki átadást kell tartani, és májusban üzembe kell helyezni a létesítményt, ugyanis lejár a támogatási szerződés megkötésétől számított kettő év.

Milyen munkákat fogunk először látni és mikor?

A kivitelezés a régi épületek lebontásával indul. Legelőször elbontjuk a piacot, majd a tűzoltó szertár is sorra kerül. Úgy szeretnénk, hogy szeptember közepe tájékán, 20-a környékén a terület átadás-átvétele megtörténne. Félelmetes tempót kell diktálni, hogy határidőre minden elkészüljön.

Nagy sürgést, forgást láttam az óvoda körül, ott mi készül?

Évek óta dilemmában van a képviselő-testület, legyen-e bölcsőde Zszéken. Szeretnénk, ha a fiatalok helyben maradnának, a gyermekeiket sem vinnék máshova. Kedvezett a döntéshez, hogy szabad kapacitás alakult ki az óvodánál, átszerveztük az óvodai csoportokat, így egy óvodai csoport helyén működhet a bölcsőde. A szükséges szakhatósági engedélyeket megszereztük. A közfoglalkoztatásban részt vevőkkel kialakítottuk a külső játszóteret, a homokozót, kerítést, járdát építettek, babakocsi tárolót alakítottak ki. Több mint 300 ezer forint összegben az óvodában a vizesblokkot kellett átalakítani, festés, bútorok és konyhai gépek beszerzése vált szükségessé. Szeptember 1-jén 12 fővel indul a bölcsőde, 2,5 – 3 éves kor közötti gyermekekkel. A bölcsődei ellátás megszervezésével azoknak a fiatal szülőknek szeretnénk segíteni, akiknek a család boldogulása érdekében munkába szeretnének állni.

Milyen az önkormányzat gazdasági helyzete?

Az önkormányzatunk gazdasági helyzete olyan, mint bármely más önkormányzaté. Túlélésre törekszünk, küzdünk, hogy a fizetőképességét meg tudjuk őrizni, a bevételeket valamilyen módon növeljük. Várunk az új önkormányzati törvényre, és a sarkalatos törvényekre.

Az elmúlt időszakban több mint 400 millió Ft-os értékben valósítottunk meg beruházásokat, ehhez természetesen kellett önerő is. Ez az önerő értékpapírban, vagy adóbevételben állt rendelkezésre. Elmondhatjuk, hogy a pályázati lehetőségeket kihasználtuk, az intézmények épületei rendben vannak, az elkövetkező időszakban ezekre nem kell költeni. Viszont az önkormányzat tartalékai is elfogytak. Így most arra törekszünk, hogy elsősorban a kötelezően kifizetendő munkabéreket, segélyeket, szociális juttatásokat, közüzemi számlákat, az élelmiszer nyersanyagok költségeit tudjuk finanszírozni. A beruházásokat, pályázatokat minimálisra állítottuk. Pillanatnyilag folyószámlahitelt kellett nyitni, a likviditási gondok megoldására. Ez kezelhető.

Az iskola infrastruktúrális fejlesztésére, akadálymentesítésére és a külső homlokzat felújítására is pályáztunk, de forráshiány miatt a támogatást elutasították. Az iskola már elég régen épült, szükségeltetne ott egy nagyobb felújítás. Szerencsére minden évben megtörtént a megfelelő karbantartás, ezért „vészhelyzet” nincs.

 

A település honlapján hírt adtak az önkormányzat számlaszámainak változásáról. Hogyan érinti ez a lakosságot?

Az eddigi számlavezető pénzintézet nem igazán tudta biztosítani az önkormányzat folyószámlahitel keretének emelését. Több bankot kerestünk meg ebben az ügyben. Már két hónapja tart az átállás előkészítése. A számlavezetésre vonatkozó szerződés aláírása már megtörtént, szeptember 1-jétől az önkormányzat számlavezetője a PILLÉR Takarékszövetkezet.

Szerencsétlen a váltás időpontja, mert éppen adófizetési határidő van. Valamennyi ügyfelünknek tájékoztató levelet küldtünk, az új csekkekkel. Két-három hónapig még a régi számlaszámok is élnek, ha valaki véletlenül arra fizet be, megtörténik majd az átutalás az önkormányzat számlájára. Ha bármi kérdés, bizonytalanság merül fel, kérem, forduljanak a polgármesteri hivatalhoz.

 

Polgármester Úr! A lezárt szeméttelephez vezető utat kiszélesítették, milyen munka folyik a töltés mögött?

A megszűnt szeméttelep rekultivációja folyik, több mint 30 települést érintő, 2,5 milliárd forintos beruházás részeként. Már nem élő a szeméttelep, az összes szemetet tömörítik, átrakják mintegy 1 - 1,5 m magasságban, amit minden irányból 1 méter vastagságban tiszta homokkal és egy tőzegréteggel fednek be, aztán füvesítenek, parkosítanak. Monitoring kutakat helyeznek el, amelyeken keresztül azt vizsgálják, kerül-e szennyeződés a talajba. Ezt a közel 2 ha területet kettő évig kaszálják, azután átadják az önkormányzatnak, további gondozásra.

Beszélgettünk korábban arról, mennyire szükséges volna kerékpárút Zákányszék és Mórahalom között.

Készülnek a kerékpárút tervei határon átnyúló pályázat keretében, mely elsősorban Mórahalom és néhány vajdasági települést köt össze, és ehhez első mozzanatként a Zákányszéket Mórahalommal összekötő kerékpárút terve készül el. A kivitelezéshez szükséges forrást még nem látjuk, minden bizonnyal egy későbbi projekt része lesz.

A Zákányszék-Bordány közötti kerékpárút tervét is pályázati forrásból szeretnénk elkészíttetni. Ebben a kérdésben folytak tárgyalások a bordányi polgármesterrel. Az elképzelés az, hogy kössük össze a két másik nagy kerékpárutat: az Ásotthalom-Szeged, és az Üllés- Kiskundorozsma vonalat (Üllés-Bordány rész már készen van). Ez a következő 5-10 év eredménye lehet. Meglehetősen drága a kerékpárút: sok magáningatlant érint, bonyolultak a kisajátítások, szerencsétlen közmű elhelyezések is nehezítik a kivitelezést.

És végezetül: Polgármester Úr hogyan értékeli a XVII. Falunapot?

Önkormányzatunk egy civil szervezet közreműködésével szervezte meg az idei egy napos falunapot, színes program volt, jó volt a helyszín, az idő jól szolgált. Személy szerint nekem a legjobban a főzőverseny tetszett: újdonság volt, sok baráti társaságot vonzott. Feljövőben van a lovas program, kedvelt a ló, a szép fogat, egyre színvonalasabb bemutatókat tudunk tartani.

A kulturális programban fellépett idős és fiatal, a művészeti iskola tanulói éppúgy, mint a moderntánc csoport.

Részt vettek és jól érezték magukat a testvértelepülések delegációi. A borszéki polgármester elmondta, ők is fognak adományozni kitüntető címeket. Nagyon széppé teszi a rendezvény megnyitóját, ha olyan emberek kapnak kitüntetést, akik többet tettek a településért, mint az átlag.

Először vett részt a falunapunkon a vajdasági Hajdujárás község küldöttsége, és fellépett a műsorban a hagyományőrző csoportjuk. Nagyon tetszett a gulyáságyú a hajdújárási delegációnak, jelezték, kölcsön fogják kérni a tervezett szüreti mulatságukra.

Ez a falunap is nagyszerű településszintű összefogásról tett tanúbizonyságot. Ezúton is köszönöm azoknak, akik adományokkal, pénzzel, munkával, egyéb formában támogatták a rendezvényt, és részt vettek azon.

Polgármester Úr! Köszönöm a beszélgetést!

Tanács Klára 

 
Banner