Ásotthalmon a Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtárban immár hagyomány, hogy minden évben március 8-án, a nőnapi köszöntés kísérő programjaként kiállítással kedveskednek a hölgyeknek. Idén a gobelinekre esett Kovács Tanácsné Erika kolléganőm választása, mivel a településükön 30 éve működő kézimunka szakkör több tagja is művelője ennek a több száz éves múltra visszatekintő hímzés fajtának.
Egyes vélekedések szerint a gobelin kialakulása az ősmagyarság idejéig nyúlik vissza, de ami biztos, hogy a 15. században Párizs környékén működő kelmefestő műhelyből kikerült szövött kárpitokat illették először gobelin névvel, mégpedig a francia Gilles Gobelin textilfestő művész után. Az első gobelin képek a nagyon divatosnak számító olasz festészettel kívánták felvenni a versenyt, és a tehetős főúri osztályok tagjait tekintették célpiacnak.
A gobelinek kiállítására a Homokháti Kistérség hét településéről érkeztek alkotások. Ásotthalomról Barsiné Samu Andrea, Barsiné Tamás Mária, Kókai Jánosné, Dr. Schemmel Ágnes, Török Judit, Török Miklósné, Bordányból Ézsiás Józsefné, Mórahalomról Brunkau Erzsébet, Ótott-Kovács Józsefné, Öttömösről Csonkáné Batíz Bernadett, Molnár Béláné, Tanács Tiborné, Ruzsáról Ábrahám Istvánné, Tóth Sándorné, Üllésről Ferenczi Istvánné, Zákányszékről Deák Lászlóné gobelin képeit tekintheti meg a közönség. Az elmúlt évben Gyöngycsodák című, gyöngyből készült alkotások kiállításán településünket Paraginé Tóth Edina képviselte.
Deákné Zsuzsit jól ismerem, hiszen annak idején együtt jártunk az általános iskolába. Mindketten itt élünk a településen, tudtam arról, hogy gobelineket készít, de hogy ilyen ügyes, azt még csak nem is sejtettem. Januárban a Magyar Kultúra Napján nyílt kiállítás helyi amatőr művészek munkáiból, ahol két helyi festő képei mellett Deákné Zsuzsi gobelinjeit is megcsodálhatták az érdeklődők. Mint mondta, korábban volt már kiállítása a településen, de a helyi felkérésnek örömmel tett eleget.
Elmentem hozzájuk a részleteket megbeszélni. Gondosan berendezett családi fészekbe léptem, ami a háziasszony szorgos keze munkáját dicséri. A falakon alig van szabad hely, amerre csak néztem gobelinek díszítenek minden négyzetcentimétert. A konyhában gyümölcs csendéletek sorakoznak kisebb-nagyobb méretben, a szobákban tájképek, életképek, portrék. Kérdésemre, hogy melyik milyen technikával készül – kimerítő választ kaptam.
A hagyományos – nevezzük alaptechnikának – gyapjú, vagy gobelinfonallal készíthető előre nyomott alapra. A mérete tetszőleges, a kezdők is ezzel a technikával fogjanak hozzá. A tűgobelin már komolyabb kihívás, ami sokkal vékonyabb fonallal készíthető, aprólékos munka, amihez a jó látás és odafigyelés szükségeltetik. A harmadik technika a legnehezebb, ami festés nélküli alapra készül. Varrás közben számolni kell az öltéseket, amihez egy papírlapra nyomtatott sablon ad segítséget. A gobelin-készítésnek ezt a módját már csak azok vállalják akik szeretik a kihívásokat.
Zsuzsi a gobelin-készítés minden technikájában járatos, mint mondja, nagy hobbi ez számára. A téli időszak az amikor ideje engedi, hogy hódoljon szenvedélyének, valamint délután és éjszaka, amikor nyugodtabbak a körülmények.
Legkedvesebb alkotása a Hét vezér című kép, amelyet 190 x 90 cm-es méretben készített megrendelésre. Arra is pontosan emlékszik, hogy négy hónapon át napi 8 órai munka eredményeként született meg ez az alkotás. Összesen 200 db gobelin képet varrt eddig, melyek kisebb-nagyobb méretűek. Jövőbeni tervei közt szerepel a Szamos közi képek varrása, melyeket Szentesre lehet benevezni egy kiállításra, ahol szakavatott zsűri választja ki a legjobb alkotásokat.
A Gobelinek színes világa című kiállítás áprilisban indul útjára Ásotthalomról, és bemutatkozik a kistérség szinte minden településén, Zákányszékre a Domaszéki Falunapról érkezik. Településünkön is a Falunapon (augusztus 17.) lesz megtekinthető, majd a Művelődési Házban még néhány hétig gyönyörködhetünk a színes gobelinekben, melyeket utána a Pusztamérgesi Szüreti Fesztiválon tekinthetnek meg az érdeklődők.
Zombori Istvánné
Az ásotthalmi kiállításról képeket az ásotthalmi művelődési ház faceebook oldalán lehet megnézni.