A Kis Újság 2012. decemberi számában Deme Józsefné igazgatónő búcsúzott az iskolától, a kollégáktól, a gyerekektől. 35 év pedagógusi pályán eltöltött év után nyugdíjba vonult. Sas Györgynét, a Zákányszéki Általános Iskola és AMI újonnan megválasztott igazgatónőjét kérdeztük munkájáról, és a 2013-2014. tanévet érintő változásokról.
- Több évtizedes aktív tevékenység köti Zákányszékhez. Mióta él és dolgozik a településen?
1981. január elseje óta dolgozom Zákányszéken. Nem felejtem el Lajtár bácsi szavait, aki az akkori tanácsülésen azt mondta, szeretné, ha nem kellene minden évben művelődési ház igazgatót választani. Nem kellett 2003-ig. 2004. augusztus 1-től Deme Józsefné Évike a művészeti iskolával együtt engem is átvett az általános iskolához. Nyugdíjba vonulásakor a Képviselő-testület engem bízott meg az iskola vezetésével 2013. július 30-ig. 2013. január elsejével iskolánk a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Mórahalmi Tankerületéhez került átadásra mind a működtetés, mind pedig a fenntartás vonatkozásában. Az intézményvezetői megbízásra pályázatot írtak ki. 3 pályázó volt, a kiírásnak ketten feleltünk meg.
- Hogyan zajlott a pályázatok elbírálása?
A tanév végén tárgyalta a pályázatokat az Iskolaszék, a nevelőtestület, az alkalmazotti közösség, a Képviselő-testület, majd Mórahalmon a Tankerületben került sor a szakmai meghallgatásra. Az eredményt csak augusztusban 12-én tudtuk meg. Augusztus 21-én személyesen Budapesten, a Szépművészeti Múzeumban vehettem át a 2018. augusztus 15-ig szóló megbízásomat Dr. Hoffmann Rózsa köznevelésért felelős államtitkártól, Marekné Pintér Arankától a KLIK elnökétől. A köznevelési törvény szerint nemcsak a pedagógusokat, hanem az igazgatókat és az iskolát is minősíteni fogják - ennek a minősítésnek igyekszünk megfelelni.
- A köznevelési törvény mely változásai érintik leginkább a szülőket és a gyerekeket?
Az első és az ötödik évfolyamon a diákok új tanterv szerint kezdték meg tanulmányaikat a 2013/2014. tanévben. Erre már tavasszal, szülői értekezleteken igyekeztünk felkészíteni a szülőket is, hiszen nyilatkozniuk kellett, hogy erkölcstant, vagy hittant tanul-e gyermekük, illetve hány óráig kívánják igénybe venni az iskola által biztosított foglalkozásokat. Iskolánkban nem csak a kötelező erkölcstan/hit-és erkölcstan oktatás (első és ötödik), hanem a fakultatív hittan oktatás is - már Vass Vilmos igazgató úr vezetése óta - beépítésre kerül kapcsolódó órákban az órarendbe. A tanterv felmenő rendszerbe került bevezetésre, kifutási ideje négy év.
- Minden tanuló időben megkapta a tankönyveket?
A tankönyveket az első osztályosok térítésmentesen kapták meg ebben a tanévben. Felmenő rendszerben ennek kifutási ideje nyolc év. Az első osztályosokon kívül még tanulóink közel fele jogosult volt (három, vagy több gyermek, tartós beteg, sajátos nevelési igényű tanuló, rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő) az ingyen tankönyvekre. Minden tanuló névre szóló csomagokban kapta meg tankönyveit. Iskolánk időben, még augusztus 5-én megkapta valamennyi diákunk könyvét. Természetesen továbbra is szükség van az iskolakönyvtár tartós könyvállományára is, hiszen a 12 ezer Ft/fős keretbe nem fér bele minden tantárgy.
- Milyen sportolási lehetőségei, illetve kötelezettségei vannak a tanulóknak?
A mindennapos testnevelés bevezetésére már a 2012/13-as tanévben sor került az első és ötödik évfolyamon, így az idén már az első-második és az ötödik-hatodik osztályosoknak van minden nap testnevelés órájuk. Ezen felül az iskolai sportkör és a Gyermek Labdarúgó Szövetség keretein belül is sportolhatnak tanulóink. Az új tanterv szerint az ötödik osztályosoknak a kötelező úszásoktatást is biztosítanunk kell, helyi tantervünk alapján júniusban 9 órát tölthetnek majd a mórahalmi fürdőben, két napra elosztva.
- Hogyan érintik az említett változások a gyerekek órarendjét?
A fentiek azt eredményezték, hogy megnövekedett a gyermekek napi kötelező óráinak a száma. Egyedül a jelenlegi negyedik osztályosok esetében fordul elő, hogy van olyan napjuk, amikor csak négy órájuk van. A mostani első osztályosoknak minden nap öt órájuk van. Ők délelőtt nem tanulnak angol nyelvet, a délutáni foglalkozások között terveztük meg a heti kettő angol szakkört, a mese szakkört és rajzszakkört is. Az ötödik osztályosoknak is van angol szakkörük, de matematika szakkörön is mélyíthetik tudásukat. Ezen felül a művészeti iskola óráin is részt vehetnek. Délután 14-15 óra között a napközisek és tanulószobások is a házi feladataikat készítik el.
- Megoldott az iskolai étkeztetés?
Új ebédeltetési rendet kellett kialakítanunk. Jelenleg 93 fő a napközis és tanulószobás létszámunk, és ezen felül van még a csak ebédelősek száma 36 fő. Az önkormányzat továbbra is biztosítja a napi egy kiflit annak, aki kéri, de 145-en kérték (azok is, akik nem rászorultak, de nem esznek otthon a gyerekek, és valaki nem is hoz magával). Az iskolagyümölcs programba továbbra is benne vagyunk. Rendszeres időközönként az 1-6. osztályos tanulók kapni fognak almát tízóraira.
- Vannak-e további juttatások, amelyek megkönnyítik a rászorulók helyzetét?
A tankerület, azaz az állam biztosítja a tanyai lakcímmel rendelkezők buszbérletét. Alapítványunkon keresztül 12 fő alsó tagozatos tanulónknak a "Köszönjük Sió!” Iskolatáska Program keretében nyertünk iskolatáskát, melyben meglepetésként iskolaszerek és Sió gyümölcsital is volt! Ezt a pályázatot már több éve igénybe vesszük.
Köszönjük Sas Györgyné igazgatónőnek a tájékoztatást. Sikeres, eredményekben gazdag tanévet kívánunk!
Paraginé Tóth Edina