Az önkormányzati ciklus végéhez közeledve arra kértük polgármester urat, tekintsünk vissza az elmúlt közel négy év munkájára, illetve az következő hónapokban előttünk álló feladatokra.
- Matuszka Antal bevezetőjében elmondta, hogy a képviselő-testület hivatalba lépésekor egy gazdasági programot állít össze, amely stratégiai pontokon keresztül meghatározza az elkövetkezendő négy év munkáját.
A választási törvény értelmében a képviselők létszáma 9 főről 6 főre csökkent. A Képviselő-testület mellett a polgármester munkáját jelentős mértékben segíti a Független Tanácsadó Testület, amely 2011 nyarán alakult meg köztiszteletben álló, településért tenni akaró személyekből. - A továbbiakban polgármester úr összefoglalta a településen működő intézmények, feladatok, pályázatok és beruházások helyzetét.
- A ciklusprogram első nagy beruházása, amely már az előző időszakban elkezdődött, a Művelődési Ház felújítása, illetve átalakítása. Ennek köszönhetően egy tetőtérben könyvtárhelyiséget alakítottunk ki, ahol több mint 100 m2 áll rendelkezésre a 11 ezer kötetes állomány elhelyezésére. A projekt 50 millió Ft-ba került, és a költségek 95%-át pályázati forrásból biztosítottuk.
- A közösségi közlekedés fejlesztése kapcsán egy kistérségi pályázatnak köszönhetően készült el az új központi buszváró, ill. buszforduló, valamint a külterületen fedett buszvárók. Ugyanennek a pályázatnak a második körében – amely jelenleg elbírálásra vár – pályázatot nyújtottunk be gyalogátkelőhely, és intelligens utas tájékoztató rendszer kiépítésére.
- Egy régóta dédelgetett elképzelés válik valóra a közeljövőben, amikor a Zákányszéket Mórahalommal összekötő kerékpárút építési munkálatai elkezdődnek. Jelenleg a sikeres pályázat eredményeképpen az előkészítési munkálatok zajlanak. Várhatóan még ebben az évben elkészül a kerékpáros közlekedésre alkalmas aszfaltcsík. A közel 300 millió forintos projekt befejezése, és a kerékpárút átadása a jövő év második negyedévében várható. A további tervek között szerepel a Zákányszék-Bordány közötti kerékpárút megépítése, ennek tervei elkészültek, megfelelő pályázati forrásra várunk.
- Az önkormányzat számára rendkívüli feladatot jelentett a belvízhelyzet kezelése, melynek során kiderült, hogy a külterületi csatornarendszer rossz állapotban van és a belterületi csapadékvíz elvezetés sem megfelelő. Ezt a lakossággal összefogva sikerült megoldani és szerencsére semmilyen jelentősebb kár ingatlanban nem keletkezett.
-A „vizes” gondok megoldásában nagy lépés történt azzal, hogy közel 10 év várakozás után Mórahalommal közösen megvalósult a szennyvízcsatorna-beruházás. Ennek összköltsége, több mint 2 milliárd forint, de a település 100 %-osan csatornázott lett, így a település valamennyi alap infrastruktúrával rendelkezik. A projekt a tesztüzem után még ebben az évben lezárul, az üzemeltetést az ALFÖLDVÍZ Zrt. végzi majd.
- Az egészségügy fejlesztése terén az önkormányzat feladata, hogy pályázatokat nyújt be, egészséghetet, szűrővizsgálatokat szervez a háziorvosokkal együttműködve. A településen működő orvosi ellátás jó, a térségben Mórahalmon és Ruzsán működik központi orvosi ügyelet és mentőállomás, melyek fenntartása ugyan költséges, de a gyors és hatékony ellátás fontos a települések lakóinak.
- A szociális ellátás terén a Szociális Szolgáltató Központ megépítése komoly fejtörést jelentett, de a Képviselő-testület szükségesnek látta ennek létrehozását. A 100 milliós állami támogatásból 2012-ben megvalósult beruházás a település központjának meghatározó épületegyüttese lett. Ebben irodaépület, közösségi terek, pihenők és korszerű, 100 adagos konyha került elhelyezésre, segítve a szociális alapfeladatok ellátását. A szociális ellátás terén tanyagondnoki autókat sikerült üzembe állítani, így három tanyagondnoki jármű működik a településen, segítve szinte minden feladatellátást, szükség szerint gyermekek szállítását is biztosítja.
- Az oktatás terén 2013-ban nagy változás történt, hiszen az általános iskola állami fenntartás alá került. Attól függetlenül, hogy már nem az önkormányzat a fenntartója az intézménynek, igyekszünk figyelni az iskola igényeire, és segíteni a működését. A Zákányszéki Manó-kert Óvodában egy régóta dédelgetett álom valósult meg, amikor egy bölcsődei csoportot tudtak indítani 2012 őszétől. Tiszta, jól működő konyha biztosítja a gyermekétkeztetést. Jogszabályi előírások és a gyereklétszám növekedése miatt az óvoda bővítésére van szükség. Erre az önkormányzat pályázati lehetőséget talált, amely beadásra került, jelenleg az eredményre várunk.
- Belterületen viszonylag jó minőségű úthálózattal rendelkezik a település, a főút a közelmúltban új útburkolatot kapott. A csatornázási munkálatok ideje alatt több útszakasz is felbontásra, ill. átvágásra került, ezeket a kivitelező megfelelően helyreállította. A Hársfa utca, amely eddig nem szilárd burkolatú volt, új aszfaltréteget kapott. Járdák építésére, felújítására is keretet biztosít a testület, bevonva természetesen a lakosságot is a munkálatokba. A külterületen már nem ennyire jó a helyzet-a túlsúlyos szállítójárművek folyamatosan rongálják az utakat-, de az önkormányzat a lehetőségeihez mérten próbálja javítani, illetve karbantartani azokat.
- A helyi közbiztonsággal kapcsolatban elmondható, hogy jelenleg két körzeti megbízott teljesít szolgálatot a településen. Mórahalommal közösen Önkormányzati Rendészetet hoztunk létre, melynek elsődleges feladata a közbiztonsági kockázatot jelentő elemek kiszűrése a településen, ezzel a lakosság biztonságérzetének növelése. Itt meg kell jegyezni, hogy a felsorolt hatósági szervek munkáját nagyban segíti a településen jól működő Polgárőr csoport, és a fegyveres mezőőri szolgálat. A Homokhátság közbiztonságának növelése érdekében a térség polgármesterei, a rendőrség és határrendészet képviselői rendszeresen értekezletet tartanak Mórahalmon, ahol értékelik a közbiztonság helyzetét és döntenek a szükséges intézkedésekről.
- Megtörtént a település Rendezési Tervének felülvizsgálata, és a település két nagyobb parkjának – a Lengyel téri és az Ó-temető utcai – öntözőberendezése és térvilágítása is egy MVH-s pályázatnak köszönhetően fog megvalósulni 2014-ben.
- Nagy gondot fordítunk a külhoni magyarokkal való kapcsolattartásra. Új testvértelepülésünkkel, a vajdasági Hajdújárással 2011. március 15-én került aláírásra az együttműködési okirat A két település földrajzi közelsége lehetővé teszi a rendszeres kulturális és sportkapcsolatok ápolását valamennyi korosztály számára. Természetesen az erdélyi Borszékkel 1998 óta fennálló testvértelepülési kapcsolatokat továbbra is ápoljuk, hiszen évente több alkalommal teszünk látogatást a 600 km-re fekvő erdélyi városba, és szívesen fogadjuk az onnan érkező delegációkat, baráti küldöttségeket.
- Az elmúlt négy évben valósult meg a szeméttelep rekultivációja is, amely a szeméttelep rendezését és parkosítását foglalja magában. A településen a hulladékgazdálkodással kapcsolatos közszolgáltatásokat a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. látja el.
- A munkaerő gazdálkodás szempontjából fontos a közszolgáltatásban való részvétel, mely két irányban is megvalósul. Egyrészt az önkormányzat önállóan is foglalkoztat munkanélkülieket, másrészt társulás formájában a START munkaprogramban veszünk részt, évente 40-50 ember kerül be a közfoglalkoztatásba. Mindezeknek köszönhetően fejlesztésekre kerülhetett sor, gépeket, eszközöket vásároltunk és felépülhetett egy tárolóépület is.
- Jelenleg az ivóvízminőség-javító program keretében a vízhálózat felújítása történik a településen.
A felsorolás persze nem teljes, hiszen négy év történéseit, sikereit-kudarcait nem lehet összefoglalni két oldalban, de a településen járva úgy gondolom, nem volt hiába való az elmúlt négy esztendő.